Home
Strona główna > Blog > Poradnik gracza > Marża bukmacherska

Marża bukmacherska bez tajemnic

Wojciech Szelag

Artykuł autorstwa: Wojciech Szelag - Ekspert zakładów

Opublikowano: 01/11/23

Początkującym typerom może się wydawać, że kwestia ich sukcesu w internetowych zakładach bukmacherskich (lub jego braku) uzależniona jest wyłącznie od liczby zwycięskich zakładów. Oczywiście, celne typy nie przeszkodzą Wam w ograniu bukmachera, natomiast w rzeczywistości jest to kwestia znacznie bardziej złożona, a kluczowym w tym kontekście pojęciem jest marża bukmacherska. Co to takiego? Jak ją obliczyć? Kiedy marża jest niska, a kiedy wysoka i dlaczego jej wartość jest tak istotna z perspektywy graczy? Wszystko to sprawdzamy w naszym najnowszym poradniku typera.

Marża bukmacherska i wszystko co powinien wiedzieć o niej gracz.

Marża bukmacherska – co to jest?

Większość mniej doświadczonych typerów, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w bukmacherce i rozpoczynają swoją przygodę z internetowymi zakładami sportowymi sądzi, że bukmacherzy online zarabiają wówczas, gdy ich typowanie okaże się błędne, a podświetlony na czerwono kupon wyląduje w koszu. Taka logika nie jest do końca pozbawiona sensu, natomiast musicie mieć świadomość, że tego typu strategia wiązałaby się ze sporym ryzykiem po stronie operatorów.

Jak zatem poradzili sobie z tą kwestią bukmacherzy? To bardzo proste – wprowadzili marżę bukmacherską i obarczyli każdy zakład prowizją, czyli opłatą za przyjmowanie, obsługiwanie i rozliczanie internetowych zakładów sportowych. Marża bukmachera to zatem opłata, jaką pobiera dana firma i która gwarantuje jej pewny zysk niezależnie od szczęścia i skuteczności typerów (lub ich braku).

Wpływ marży bukmachera na wysokość wygranych w długiej perspektywie

Z punktu widzenia doświadczonych graczy takie pytanie może być tym z rodzaju retorycznych, jednak nasze poradniki typera piszemy zawsze z myślą o początkujących traderach, którzy po raz pierwszy w życiu zabierają się za obstawianie meczów. A zatem – musicie wiedzieć, że im wyższa wartość marży bukmachera pobieranej przez analityków na danym rynku, tym niższe kursy na kuponach i zauważalnie niższe wpływy do budżetu w dłuższym okresie czasu.

O ile bowiem profit niższy o 1% na jednym kuponie nie będzie tak mocno odczuwalny, tak w przypadku kilkudziesięciu lub kilkuset typów i łącznej kwocie stawek na poziomie np. 10 tysięcy PLN marża niższa o 1% zagwarantuje graczowi dodatkową “stówę” w budżecie na dalszą grę. Najłatwiej zrozumiecie to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że jakiś operator zrezygnował z pobierania marży bukmacherskiej i na zakłady 2-drogowe, czyli takie, w których możliwe są jedynie dwa rozstrzygnięcia oferuje kursy na poziomie 2.00 – 2.00. Zakładając, że typer obstawiałby je za płaską stawkę (czyli inwestował identyczną kwotę na każdym kuponie), wówczas skuteczność typów na poziomie 50% pozwoli mu wyjść na zero w dłuższej perspektywie.

Wystarczy jednak, że bukmacher nałoży na to zdarzenie marżę na poziomie ok. 5% i zaproponuje kursy 1.91 – 1.91. Wówczas żeby typer nie dokładał do całej zabawy, to jego skuteczność musi wynieść 53% trafionych zakładów. Idźmy dalej – marża na poziomie ok. 10% i kursy 1.82 – 1.82 sprawiają, że gracz musi poprawnie obstawić 56 zakładów na 100, a wierzcie nam na słowo lub nie, natomiast wcale nie jest to zadaniem z gatunku najłatwiejszych pod słońcem.

Jak obliczyć marżę bukmacherską? Instrukcja krok po kroku

W idealnym świecie obok każdego zakładu operatorzy podawaliby wysokość marży bukmachera, dzięki czemu typerzy mieliby świadomość, czy kursy zaproponowane przez analityków na konkretne zdarzenie są z ich perspektywy opłacalne, czy też może pobierana prowizja jest nieco zbyt wysoka. Tak się rzecz jasna nie dzieje i gracze muszą radzić sobie sami. Jak tego dokonać? Istnieją dwa sposoby na obliczanie marży bukmachera.

Pierwszym, nieco bardziej pracochłonnym, ale na pewno nie tak skomplikowanym, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka jest obliczenie marży bukmachera na własną rękę, a drugim skorzystanie z ogólnodostępnych kalkulatorów marży bukmacherskiej. Tym ostatnim zajmiemy się za moment, natomiast póki co sprawdzamy, jak samodzielnie obliczyć marżę bukmachera. To całkiem proste! Wystarczy skorzystać z takiego oto wzoru:

Marża = ((1/kurs A) * 100 + (1/kurs B) * 100) – 100

Jest to wzór na to, aby obliczyć marżę bukmachera dla zdarzenia 2-drogowego (np. meczu tenisowego). Gdybyśmy mieli do czynienia z zakładem 3-drogowym (np. typami 1X2 w meczu piłki nożnej), to po prostu dokładamy kolejną sekcję z kursem C, itd., itd. W interesującym nas meczu analitycy bukmachera zaproponowali kursy na poziomie 2.00 oraz 1.80. Co to oznacza?

Marża = ((2.00) * 100 + (1.80) – 100 Marża= (50 + 55,55) – 100 Marża= 105,55 – 100 Marża= 5,55

W badanym przez nas przypadku marża bukmachera wyniosła 5,55%, a o tym, czy taka wartość jest niska i opłacalna, czy też może należy omijać takie zakłady szerokim łukiem opowiemy Wam za moment.

Kalkulator marży bukmachera – co to takiego?

Póki co zgodnie z obietnicą zdradzamy Wam znacznie szybszy i – nie ma co ukrywać – łatwiejszy sposób na obliczanie marży bukmachera. Służą temu tzw. kalkulatory marży bukmacherskiej. Co to takiego i kto ma dostęp do takich kalkulatorów?

Są one ogólnodostępne i w 100% darmowe, co oznacza, że skorzystać może z nich każdy typer, wystarczy wpisać hasło KALKULATOR MARŻY BUKMACHERA w wyszukiwarce internetowej, a chwilę później wyświetli Wam się lista kilkudziesięciu tego typu narzędzi.

Zasada działania kalkulatorów marży bukmacherskiej jest banalnie prosta. Wszystko co należy zrobić, to wybrać rodzaj zakładu (2-drogowy lub 3-drogowy), a następnie wpisać kursy w odpowiednie pola kalkulatora. Kilka sekund później otrzymacie precyzyjny wynik i dowiecie się z jaką marżą bukmacherską macie do czynienia w ofercie danej firmy.

Jakie elementy wpływają na wysokość marży bukmachera?

Od czego zatem zależy marża bukmachera? Dlaczego jedne firmy pobierają niższą marżę, podczas gdy marże oferowane w innych serwisach są znacznie wyższe? Wpływ na taki obrót spraw ma szereg aspektów, spośród których najważniejsze to:

  • Polityka firmy bukmacherskiej – marża danego bukmachera w dużym stopniu uzależniona jest od strategii danego operatora, czyli od jego długoterminowej polityki oraz tego, na jaki rodzaj klientów poluje firma. W przypadku serwisów, których grupą docelową będą mniej doświadczeni typerzy polujący przede wszystkim na atrakcyjny bonus powitalny oraz regularne promocje dla stałych graczy, wartość marży bukmacherskiej będzie nieco wyższa, niż średnia rynkowa. Takie serwisy doskonale wiedzą, że skuszą nowych graczy rekordowym bonusem na start, a na łowcach promocji nie zrobi większego wrażenia różnica 1% lub 2% w dłuższej perspektywie. Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku typerów profesjonalnych. Oni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że marża bukmachera odgrywa kluczową rolę w skutecznej grze w dłuższej perspektywie, a marże oferowane przez przeciętnych operatorów z dolnych pozycji rankingu legalnych bukmacherów nie zagwarantują im profitów w budżecie w długiej perspektywie.
  • Rodzaj kuponu – mając na uwadze marżę bukmachera warto wziąć pod lupę rodzaj kuponu, którego dotyczy wartość prowizji. Musicie bowiem wiedzieć, że inaczej wartość marży będzie rysowała się dla pojedynczych zakładów SOLO, a zupełnie inaczej dla wielokrotnych kuponów AKO. W przypadku zakładów akumulowanych marża końcowa jest efektem marży poszczególnych zdarzeń na kuponie, a efekt tego jest taki, że wartości prowizji nie są do końca opłacalne z perspektywy typerów.
  • Rodzaj zakładu – jeśli uważnie czytacie nasz poradnik typera, to doskonale już wiecie, że inaczej marża bukmachera będzie naliczana dla zakładów 2-drogowych (np. typ na triumfatora w meczu tenisa ziemnego lub walki bokserskiej), a inaczej dla zakładów 3-drogowych (np. kursy 1X2 dotyczące wyniku w meczu piłkarskim). Według nas dość oczywistym jest, że im mniej potencjalnych rozstrzygnięć na koniec meczu, tym większa szansa na poprawny typ, czego efektem musi być wyższa marża bukmachera oznaczająca przy okazji niższe kursy na kuponie gracza.
  • Płynność danego rynku – wpływ na marżę bukmachera i wysokość pobieranej prowizji ma także płynność konkretnego rynku, a będąc bardziej precyzyjnym popularność danej dyscypliny lub turnieju. W czym rzecz? To dość oczywiste! Według nas naturalnym jest, że bukmacher będzie nieco mocniej zabezpieczał się na wypadek ewentualnych strat w przypadku niszowych konkurencji sportowych (np. krykiet lub szachy), gdzie poziom jego wiedzy jest na przeciętnym poziomie i może skutkować zawyżonymi kursami. Podobnie dzieje się również w przypadku poszczególnych lig i turniejów. Przykładowo – angielską Premier League obstawiają co tydzień miliony typerów na całym świecie co sprawia, że kursy są poprawnie zweryfikowane przez rynek i nie zachodzi ryzyko pomyłki bukmachera. Inaczej dzieje się w przypadku lig egzotycznych, które po pierwsze nie są tak chętnie typowane, a zatem kursy nie zostają poddane tak skrupulatnej weryfikacji, po drugie bukmacher nie zawsze będzie miał wiedzę na temat zdarzeń losowych (np. kontuzji kluczowych graczy) i wreszcie po trzecie im niższy poziom rozgrywek, tym większe ryzyko ustawionych przez mafię spotkań.
  • Popularność konkretnego typu – Ostatni element wpływający na marżę bukmachera to popularność danego typu wśród graczy. Jeśli bowiem jakaś selekcja nie cieszy się nadzwyczajnym, odbiegającym od norm obserwowanych w latach ubiegłych zainteresowaniem, to wówczas taki serwis nia ma powodów do niepokoju i może pozwolić sobie na nieco niższy poziom marży bukmacherskiej. Natomiast chwilę po tym, jak algorytmy bukmachera odkryją ponadprzeciętne zainteresowanie typerów jakimś nie do końca oczywistym rozstrzygnięciem (np. remisem w meczu Barcelona – Eibar), to możecie mieć pewność, że wszystkie lampki w systemach operatora zaświęcą się na czerwono, analitycy natychmiast narzucą znacznie wyższą marżę na taki zakład, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach wyłączą taki mecz ze swojej oferty i zablokują możliwość dalszego typowania.

Który bukmacher ma najniższą marżę?

Ile wynosi marża bukmachera X, Y oraz Z? Na ofertę których firm z rankingu legalnych operatorów powinni zwrócić uwagę polscy gracze w poszukiwaniu najniższej marży na zakłady bukmacherskie? Krótko – STS, Fortuna, Superbet, LV Bet, Betcris, Fuksiarz, Betfan, PZBuk, a może Go+Bet? Który z ww. serwisów pobiera najniższą marżę i gwarantuje najwyższe wygrane na kuponach w dłuższej perspektywie czasu?

Jak się zapewne domyślacie nie do końca istnieje jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie. Każdy legalny bukmacher posiada własną unikalną politykę na tym polu i tylko od jego strategii uzależniona jest wysokość potrącanej prowizji i to, jak niską marżę pobierze w przypadku konkretnego zakładu.

Dlatego też typerzy, którym na sercu leży obstawianie zakładów bukmacherskich po wysokich kursach nie mają innego wyjścia, lecz są zmuszeni na bieżąco kontrolować wartość marży pobieranej na danym rynku. Rzecz jasna nie twierdzimy, że należy to robić każdego dnia, natomiast mając wiedzę, że Waszą specjalnością są zakłady bukmacherskie na Serie A i NBA, to wystarczy raz na jakiś czas obliczyć marżę topowych firm i porównać ją z ofertą legalnych konkurentów.

Jak zniwelować negatywne skutki marży bukmacherskiej?

Najlepsi legalni bukmacherzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak spore znaczenie w kontekście komfortu swoich klientów ma wysokość marży oraz jakość kursów. Olbrzymia konkurencja na rynku internetowych zakładów sportowych oraz niesamowity ścisk w czubie każdego rankingu legalnych operatorów sprawiają, że topowe firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom typerów i oddają w ich ręce narzędzia pozwalające przynajmniej w minimalnym stopniu zneutralizować negatywne skutki marży.

  • Boosty kursowe – każdego dnia liderzy polskiego rankingu oddają w ręce graczy tzw. boosty kursowe, czyli podwyższone kursy bukmacherskie na najpopularniejsze w danym dniu zdarzenia w ofercie zakładów. To dobry sposób, aby zapomnieć o marży i cieszyć się wysoką wygraną na kuponie.
  • Bonusy na kuponach AKO – co prawda wysokość kursów nie zmienia się w przypadku promocji na kupony AKO, jednak im więcej poprawnie wytypowanych zdarzeń na kuponie, tym wyższa kwota bonusu (bardzo często jest to podwojenie wygranej kwoty przy określonej liczbie trafionych typów).
  • Promocje gwarantujące typowanie bez podatku – topowe firmy obsługujące legalne zakłady bukmacherskie w naszym kraju umożliwiają także obstawianie kuponów bez konieczności płacenia 12% podatku obrotowego od stawki każdego zakładu. To również niezły sposób, aby przynajmniej w jakimś stopniu złagodzić skutki marży bukmacherskiej i cieszyć się z wyższej wygranej na kuponie.

Marża bukmacherska – FAQ

Gdzie znajdę informację o tym ile wynosi marża bukmacherska danego zakładu?

Niestety, legalni operatorzy nie podają nigdzie takich informacji, a wysokość prowizji musisz obliczyć na własną rękę. Jak? Więcej szczegółów odnajdziesz powyżej.

Którzy legalni bukmacherzy mają najniższą marżę na piłkę nożną?

Każda firma narzuca własną prowizję w odniesieniu do konkretnych rozgrywek oraz meczów, dlatego marża bukmachera X na jakiś mecz piłkarski może mocno różnić się w odniesieniu do innego spotkania z innej ligi w ofercie tego samego operatora. 

Jaka jest niska marża, a kiedy mówimy o zbyt wysokiej prowizji?

W opinii ekspertów od typowania zakładów bukmacherskich za bardzo solidną uznaje się marżę na poziomie 5% lub mniej, natomiast każda prowizja ze wskaźnikiem 10% lub więcej nie będzie opłacalna w długim okresie. bezpieczny system stawkowania, poszerzać swoją wiedzę na temat typowanych rozgrywek i nie zamykać się na nowe strategie i systemy, a każdy zakład poprzedzić analizą uwzględniającą wszystkie potencjalne wady i zalety danego typu. 

Gdzie obstawiać mecze online?

Każdy ranking legalnych bukmacherów pęka w szwach i zawiera ok. 15 operatorów z polską licencją. Jeśli nie masz ciągle konta w żadnej firmie, to z pewnością warto rozważyć ofertę liderów polskiego rynku, czyli bukmacherów STS, Fortuna, Superbet, Betclic, Fuksiarz oraz forBET.

Wojciech Szelag

Wojciech Szelag

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich i aktywny typer. Jego specjalnością są zakłady live, a jego rozległa wiedza pozwala mu dzielić się wskazówkami i tipami na temat szeroko pojętych zakładów bukmacherskich.