Home
Strona główna > Blog > Poradnik gracza > Zakład bez remisu

Zakład bez remisu – co to znaczy?

Wojciech Szelag

Artykuł autorstwa: Wojciech Szelag - Ekspert zakładów

Opublikowano: 26/09/23

Kontynuujemy naszą serię poradników typera, w których na bieżąco staramy się przybliżać Wam tajniki skutecznego obstawiania zakładów bukmacherskich. Tym razem na warsztat wzięliśmy zakład bez remisu, czyli jeden z najczęściej spotykanych zakładów w ofercie legalnych polskich bukmacherów, a przy okazji jedna z najchętniej wybieranych selekcji przez graczy. Jak działa zakład bez remisu? Dlaczego warto (lub nie warto) korzystać z tej opcji kursowej? Którzy bukmacherzy posiadają go w swojej ofercie i jak skutecznie obstawiać zakład bez remisu? Odpowiedź na każde z tych pytań znajduje się w poniższym poradniku.

Co to jest zakład bez remisu w bukmacherce.

Zakład bez remisu bez tajemnic – poradnik typera

Oferta zakładów od legalnych bukmacherów pęka w szwach, a najpopularniejsze mecze i wydarzenia sportowe opakowane są przez analityków w kilkaset opcji kursowych. Pomimo tak szerokiego wachlarza rynków do wyboru większość graczy i tak w pierwszym odruchu zwraca uwagę na podstawowe zakłady 1X2, w których zadaniem typera jest poprawne obstawienie jednego z trzech scenariuszy, jakim zakończy się mecz (zwycięstwo gospodarzy, remis lub wygrana gości).

Jeśli jednak nie jesteście totalnymi debiutantami na rynku i obstawiacie internetowe zakłady sportowe nie od dziś, to z całą pewnością doskonale wiecie, że w tej branży pewniaki nie istnieją i każdego dnia dochodzi do większych lub mniejszych niespodzianek, kiedy to zdecydowany faworyt nie potrafi sforsować defensywy underdoga, a konkretny mecz ostatecznie kończy się wynikiem nierozstrzygniętym.

W tego typu sytuacjach na wagę złota będzie zakład bez remisu, czyli jedna z podstawowych opcji kursowych, jakie w swojej ofercie posiadają najlepsi legalni bukmacherzy z polską licencją. Bez zbędnego przedłużania przechodzimy od razu do konkretów – czym jest DNB bukmacher? Sprawdzamy!

Wyobraźmy sobie, że chcemy postawić zakład typu handicap na mecz Ekstraklasy, w którym Legia Warszawa zmierzy się z Rakowem Częstochowa. Ponieważ Raków jest faworytem, możemy postawić na jego zwycięstwo, typując zakład z handicapem -1 gola. W praktyce oznacza to, że zakład wejdzie dopiero przy wygranej 2:0 z Legią, ponieważ stawiając zakład z handicapem -1 gola, daliśmy jej przewagę w postaci jednej bramki.

Na czym polega zakład bez remisu?

Przed momentem ustaliliśmy, że mnóstwo kuponów ląduje ostatecznie w koszu z powodu jakiegoś przypadkowego remisu w jednym ze spotkań. Ogólnodostępne statystyki jasno pokazują, że zdecydowany faworyt rzadko kiedy przegrywa ze słabeuszem, ale już podział punktów jest na porządku dziennym. Jak temu zaradzić i ubezpieczyć swoją stawkę? Idealnie sprawdzi się tutaj zakład bez remisu. Co to takiego?

W największym skrócie na tym rynku zakładów zadaniem gracza jest wytypowanie zwycięzcy meczu (1 – gospodarze lub 2 – goście), z tą różnicą, że jeśli spotkanie zakończy się remisem, wówczas zakład zostaje uznany za nieważny, a 100% inwestycji wróci na główne saldo depozytowe.

Polscy gracze najczęściej spotkają się z terminologią zakład bez remisu (niekiedy natraficie również na zapis remis = zwrot stawki), natomiast w żargonie typerów dość powszechnie określa się tego rodzaju selekcje jako zakłady DNB w bukmacherce (od ang. Draw No Bet, co można przetłumaczyć jako remis nie ma zakładu).

Tyle teorii, czas na błyskawiczny rzut oka na to, jak zakład Draw No Bet prezentuje się w praktyce. Przykładowo – gracz wytypował zakład bez remisu na wygraną gospodarzy. Jeśli miejscowa drużyna rzeczywiście okaże się górą, wówczas kupon zostanie rozliczony jako zwycięski. Remis sprawia, że cała stawka wróci do budżetu, a jedynym scenariuszem, w którym gracz traci postawione środki jest zwycięstwo gości.

To olbrzymie ułatwienie z perspektywy typerów, dzięki któremu zauważalnie spada ryzyko niepowodzenia i utraty środków, a budżet gracza staje się o niebo stabilniejszy. O zaletach oraz wadach zakładu bez remisu opowiemy Wam za moment, natomiast póki co sprawdzamy, w przypadku których konkurencji tego typu opcje kursowe są w ogóle dostępne.

Zakład bez remisu – w jakich konkurencjach można typować?

Rzecz jasna nie we wszystkich dyscyplinach sportowych spotkacie się z zakładem bez remisu. Logicznym jest, że ten rynek kursowy nie będzie dostępny w przypadku konkurencji, gdzie mecz musi zakończyć się zwycięstwem którejś ze stron (np. siatkówki lub tenisa).

Najczęściej zakład bez remisu typowany jest w odniesieniu do meczów piłkarskich, natomiast nieco rzadziej w przypadku hokeja na lodzie, piłki ręcznej oraz koszykówki. Piłkarskie zakłady DNB są jednak dominujące, dlatego to właśnie na nich najmocniej skupimy się w naszym poradniku typera.

Jak obstawić zakład Draw No Bet? Instrukcja krok po kroku

Jak krok po kroku postawić kupon DNB i w jaki sposób prezentuje się rozliczenie zakładu? To całkiem proste, a szczegółowa instrukcja dla początkujących typerów prezentuje się mniej więcej tak:

  • Wybierz jednego z bukmacherów dostępnych w każdym rankingu legalnych operatorów w Polsce.
  • Dokonaj rejestracji konta.
  • Wpłać depozyt, czyli zasil swój budżet na grę.
  • Z listy dyscyplin i turniejów widocznych po lewej stronie wybierz interesujące Cię spotkanie.
  • Rozwiń listę opcji kursowych na dany mecz i odszukaj wartościowy zakład bez remisu, czyli taki, w przypadku którego Twoim zdaniem legalny bukmacher się pomylił i wystawił zawyżone kursy (niektóre firmy stosują zapis remis = zwrot stawki).
  • Kliknij button z kursem obok typu, który uznasz za wartościowy.
  • Podaj stawkę zakładu i obstaw kupon.
  • Jeśli typowanie okaże się prawidłowe, to chwilę później wygrana pojawi się na koncie.
  • Tym razem zabrakło Ci szczęścia i mecz zakończył się podziałem punktów oznaczającym przegrany kupon na tradycyjnym rynku 1X2? Typ Draw No Bet sprawia, że kupon zostanie rozliczony po kursie 1.00, dzięki czemu 100% stawki wróci do budżetu, a środki będziesz mógł przeznaczyć na kolejne zakłady bukmacherskie.

Zakłady DNB – zalety i wady

Zakłady Draw No Bet posiadają sporo atutów z perspektywy typera, natomiast nie dzieje się też tak, że są pozbawione jakichkolwiek mankamentów. Zabierając się za ich typowanie warto poznać jedne oraz drugie.

Zalety i wady zakładów DNB
Zalety
  • ✔️ Zwrot stawki przy wyniku remisowym
  • ✔️ Większa stabilizacja budżetu
  • ✔️ Wyższe szanse na wygraną
Wady
  • Niższe kursy
  • Mniejsze emocje w trakcie typowania

Należy pamiętać, że w przypadku niepowodzenia gracz traci całą stawkę. Pamiętaj, że zakład bez remisu Draw No Bet i zakład bez ryzyka gwarantujący zwrot stawki przy niecelnym typie, to dwie różne rzeczy. Co prawda w przypadku remisu zakład DNB ubezpiecza środki, jednak porażka wytypowanej drużyny sprawia, że gracz traci 100% inwestycji.

DNB – jak skutecznie obstawiać zakłady bez remisu?

Aby postawienie zakładu bez remisu mogło okazać się skuteczne i zagwarantować graczowi profity do budżetu w dłuższej perspektywie, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jakich konkretnie? Oto kilka kluczowych parametrów:

  • Mecz dwóch wyrównanych zespołów to dobra okazja na pokuszenie się o zakład bez remisu – ubezpieczenie stawki na wypadek wyniku remisowego znakomicie sprawdzi się w spotkaniach zespołów o zbliżonym poziomie. Dlaczego? Bo bukmacherzy mają spore problemy ze wskazaniem faworyta, przez co kursy DNB są atrakcyjne, a szansa na skuteczny typ całkiem spora.
  • Atut własnego boiska ma duże znaczenie – w kontekście typowania zakładów bez remisu warto mieć z tyłu głowy, że ściany bardzo często pomagają gospodarzom i niekiedy teoretycznie słabsza drużyna może ograć faworyta.
  • Nie warto typować zwycięstw faworytów po niskich kursach – zabierając się za zakłady bez remisu w topowych europejskich ligach radzimy zapomnieć o drużynach typu Manchester City, Real Madryt oraz Bayern. Zespoły te dominują na swoich krajowych podwórkach, przez co kursy Draw No Bet rzadko kiedy przekroczą poziom 1.20 lub 1.30.
  • Zakład bez remisu na underdoga to gwarancja wysokich kursów – propozycja dla nieco odważniejszych typerów to obstawienie zakładu bez remisu na przedmeczowego underdoga. Kursy są wówczas bardzo atrakcyjne (nierzadko ok. 4.00 – 5.00), podział punktów gwarantuje zwrot stawki, a faworyci są często zmęczeni po meczach w europejskich pucharach i lekceważą słabego rywala.

Kiedy typować zakład bez remisu, a kiedy selekcję podwójna szansa?

Najlepsze mecze piłki nożnej w topowych ligach opakowane są zazwyczaj w kilkaset opcji kursowych. Klienci liderów rankingu legalnych bukmacherów mają możliwość obstawiania wszelkich możliwych scenariuszy w trakcie spotkania, a jednym z ciekawszych rynków z perspektywy doświadczonych graczy jest zakład podwójnej szansy.

Co to takiego i kiedy warto obstawiać podwójną szansę, a kiedy bardziej opłacalne będą zakłady bez remisu? Już spieszymy z wyjaśnieniami. Podwójna szansa sprawia, że zwycięskie są 2/3 możliwych scenariuszy na koniec meczu. Dostępne warianty to 1X (wygrana gospodarzy lub remis), X2 (remis lub zwycięstwo gości) oraz 12 (triumf gospodarzy lub gości).

Zakłady na podwójną szansę dobrze sprawdzą się w momencie, gdy szukacie “pewniaczka” po kursie ok. 1.20 – 1.30 na podbicie kursu łącznego na kuponie AKO. Z kolei jeśli polujecie na nieco wyższe kursy i nie przeszkadza Wam ewentualny “pusty przelot”, to bardziej opłacalne będą zakłady bez remisu.

Handicap azjatycki a zakładu bez remisu

Decydując się na typowanie zakładów bez remisu warto poświęcić kilka sekund i sprawdzić kursy na handicap azjatyckiAH (0). Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo handicap AH (0) oraz zakład bez remisu to identyczne zakłady i w obu przypadkach bukmacher zwraca pieniądze, jeśli mecz zakończy się podziałem punktów, a bardzo często dzieje się tak, że przeliczniki na ten pierwszy są minimalnie wyższe. Niestety, nie każdy polski bukmacher posiada handicapy azjatyckie w swojej ofercie zakładów, natomiast z roku na rok lista takich serwisów jest coraz dłuższa.

Zakład DNB – warto, czy nie warto? Podsumowanie

Słowem zakończenia i podsumowania – wiecie już na czym polega zakład DNB, natomiast pytanie brzmi, czy warto korzystać z kursów Draw No Bet w trakcie obstawiania zakładów bukmacherskich, czy może raczej omijać je szerokim łukiem? W naszej opinii z pewnością nie warto z nich rezygnować lekką ręką i należy przynajmniej je rozważyć. Dlaczego?

Chociażby dlatego, że pomimo, iż na pierwszy rzut oka kursy są nieco mniej opłacalne niż na tradycyjnych rynkach 1X2, to jednak remis w meczach piłki nożnej zdarza się bardzo często, a zakład bez remisu gwarantuje graczowi zwrot 100% postawionych środków, które można chwilę później przeznaczyć na kolejny kupon, w przypadku którego być może graczowi dopisze nieco więcej szczęścia.

Najczęściej zadawane pytania o zakład bez remisu

Co oznacza skrót DNB?

Z zakładem DNB spotkacie się na stronach zagranicznych bukmacherów, a nazwa pochodzi z języka angielskiego od Draw No Bet, czyli remis nie ma zakładu.

Czy typowanie zakładów bez remisu jest zgodne z polskim prawem?

Oczywiście, że tak, natomiast warunkiem jest typowanie zakładów Draw No Bet na stronach legalnych bukmacherów z polską licencją Ministerstwa Finansów.

Czy zakład bez remisu oraz zakład bez ryzyka to ten sam zakład?

Nie, to dwie zupełnie różne selekcje. Czym jest zakład bez remisu już wiecie (a przynajmniej mamy taką nadzieję), natomiast zakład bez ryzyka to popularny bonus powitalny gwarantujący zwrot stawki w przypadku niepowodzenia na pierwszym kuponie po rejestracji konta.

Czy w przypadku remisu zakład DNB gwarantuje zwrot całości środków, czy bukmacher potrąci 12% podatek od obrotu?

Żaden legalny bukmacher w Polsce nie potrąca podatku obrotowego w odniesieniu do typów Draw No Bet, dzięki czemu w przypadku remisu zakład DNB gwarantuje zwrot 100% zainwestowanych środków.

Co bardziej się opłaca - zakład bez remisu, czy typy z kategorii zakładów podwójnej szansy?

To zależy od drużyn, które biorą udział w meczu oraz od wysokości kursów. Selekcje 1X oraz X2 gwarantują niższe kursy, jednak zakład na pewno nie będzie rozliczony po kursie 1.00, a jedyne dostępne warianty to wówczas wygrana lub porażka na kuponie.

Wojciech Szelag

Wojciech Szelag

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich i aktywny typer. Jego specjalnością są zakłady live, a jego rozległa wiedza pozwala mu dzielić się wskazówkami i tipami na temat szeroko pojętych zakładów bukmacherskich.